هیأت سوری چگونه آمریکایی‌ها را تحقیر کرد؟

ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه در راه بازگشت از ژنو گفت، با ردّ درخواست امریکایی‌ها برای انجام مذاکرات مستقیم میان طرفین، اعلام کردیم که این امر تنها با عذرخواهی جان کری وزیر امور خارجه امریکا از اظهاراتش در کنفرانس ممکن خواهد بود.

چامسکی: آمریکا می‌خواهد همه چیز را کنترل کند

آمریکا می خواهد همه طرفهایی که در بحران سوریه به نوعی دخیل هستند و یا می توانند کمکی بکنند را در کنترل خود داشته باشد. آمریکا نمی خواهد چیزی خارج از کنترلش رقم بخورد.

مذاکرات صلح سوریه نمایشی است؟

مداخله عربستان در سوریه همواره بخشی از تلاشش برای کاهش نفوذ ایران و فلج کردن قدرت منطقه ای این کشور در خاورمیانه بوده است. ایران با زیر پا گذاشتن منافع خود حاضر به پذیرش پیش شرط های حضور در ژنو2 نشد و خروج ناگهانی آن از مذاکرات صلح، پیروزی سیاست عربستان بود.

خلاصه مهم ترین موضوعات مطرح شده در ژنو 2

هیچ‌کس در جهان حق ندارد که رئیس‌جمهور یک کشوری را عزل کند و چیزی را در سوریه تغییر دهد چرا که مسئولیت این اقدامات تنها بر عهده خود سوری‌ها است. این وظیفه آنهاست. ما رفراندوم مردمی برگزار می‌کنیم تا به اراده سوری‌ها گوش دهیم. خود سوری‌ها حق دارند که رهبر، پارلمان و قانون اساسی خود را تعیین کنند و هر چیزی که غیر از این باشد هیچ ارزشی ندارد.

معلم: مداخله گران از سوریه دست بردارند

ما به مبارزه با تروریسم با یک دست ادامه می دهیم و با دست دیگر سوریه دموکراتیک را می سازیم …

عبداللهیان: ژنو 2 به نتیجه نمی رسد

کنفرانس ژنو بیشتر یک نمایش سیاسی است، مهم نقش موثر، سازنده، تاثیرگذار و فعال جمهوری اسلامی ایران در تحولات سوریه است، نقش ایران در تحولات سوریه با قوت، سازندگی و نگاه به مردم تداوم می یابد.

بان کی‌مون دعوت ایران به ژنو2 را پس گرفت

دقایقی پس از قرائت بیانیه بان کی مون مبنی بر لغو دعوت از ایران، ائتلاف ملی مخالفان سوریه هم اعلام کرد که در کنفرانس ژنو 2 شرکت خواهد کرد.

عربستان: ایران صلاحیت‌حضور در ژنو۲ را ندارد

عربستان سعودی در واکنش به دعوت از ایران برای حضور در کنفرانس ژنو ۲، نمایندگان کشورمان را شایسته حضور در این نشست ندانست.

بان‌ کی‌مون ایران را به ژنو2 دعوت کرد

ایران به عنوان کشور مهم منطقه و همسایه بزرگ سوریه نقش کلیدی برای ایجاد صلح و ثبات در آن کشور خواهد داشت.