پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

در این موکب به دانش آموزان مردم‌داری یاد می‌دهند/ یکی از بچه‌ها را باد برد!

برخی موکب‌ها این ایام اربعین دولتی‌اند و شاید غذایشان بهتر، اما بیشتر موکب‌ها کوچک‌اند و مردمی و حتی دانش‌آموزی، اما صفایشان بیشتر!

خداقوت آقا وحید، خداحافظ مشهد دوست داشتنی

شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی؛ کار فرهنگی تمیزی که به بهانه ترافیک و سر وصدا درش را تخته کردند و یحتمل فردا به جایش برجی سبز میشود.

جناح مؤمن انقلابی و دغدغه رهبر انقلاب

جوان مؤمن و انقلابی باید بداند که تجربه انقلاب نشان داده است «گسترش کار فرهنگی او نقش بسیار زیادی را در پیشرفت این کشور و در ایستادگی در مقابل دشمنان این ملّت، ایفا کرده است.»

ناوبری عملیات فرهنگی با رویکرد جبهه‌سازی

ملیات، جبهه‌سازی، سازماندهی، مدیریت، صف و ستاد، چراغ خاموش و بی‌انتساب و… کلیدواژه‌هایی است که در محاورات و مباحثات و بعضاً منازعات فیمابین افسران جبهه فرهنگی مردمی انقلاب اسلامی مکرراً شنیده می‌شود. این تکرار اگرچه می‌تواند توقف‌زا و فرصت‌سوز باشد ولی از این حیث که در راستای موشکافی و درک دقیق‌تر فرمایشات حضرت آقا در دیدار ۹۲/۲/۲ با جمعی از فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است، مبارک و مغتنم است.

جشن حافظ ؛ چند نکته و چند حاشیه

اگرچه ظاهرا جشن حافظ بدون هیچ بودجه و امکان دولتی برگزار می شود اما در این میان همیشه یک سوال جدی و بدون جواب وجود داشته است.اینکه آیا این هزینه که ظاهرا با منابع خصوصی تدارک دیده شده به واسطه اعتبار معلم به او داده می شود یا حامیانی در ظاهر بخش خصوصی او و تفکر او را حمایت و پشتیبانی می کنند و در کنار آن از اعتبار هنرمندان نیز به سود خود بهره می برند؟

کار فرهنگی در دست اهل فرهنگ نیست

این هم تعبیر خود رهبری است که سال ها پیش داشتند که نمی شود با فرهنگ با زبان سیاست حرف زد. نمی شود با زبان اقتصاد حرف زد. اما متاسفانه الان به همین صورت است. برخی بخش هایی که متولی کار فرهنگ هستند به لحاظ مختلف امادگی ندارند که خودشان را مجری فعالیت ها و برنامه هایی بدانند که صاحبنظران و متخصصان اساس فرهنگ تدوین می کنند. چون زبان ان ها خاص است و کار کردن با آن ها منطق خاصی می خواهد.

عکس: خیرات «نقد بیانیه لوزان» در تهران!

یک مهرساز تهرانی سی دی های نقد توافق هسته ای لوزان را جلوی مغازه خود خیرات کرده است. عابرین می توانند این سی دی ها را برداشته و در ازای آن 500 تومان به صندوق صدقات بیاندازند. این سی دی ها شامل سخنرانی برخی نمایندگان مجلس در نقد بیانیه هسته ای لوزان است.

برای مقابله فرهنگی با دشمن باید «جبهه» تشکیل دهیم

آنی که من در مجموع احساس کردم در این سال های متمادی، این است که این کارهای فرهنگی، در واقع ناهنجاری های فرهنگی که در گفتار، در آثار فرهنگی و در رفتار مشاهده می شود، نه اینکه بخواهیم بگوییم که همه اش را دشمنان ترتیب می دهند و تزریق می کنند، این را نمی شود گفت؛ لکن پشت این نا هنجاری ها یک برنامه وجود دارد. انسان این را احساس می کند.

13 راه حل کاربردی برای اثرگذاری بر فرهنگ عمومی

کار مردمی کردن به معنای انجام کارهای زرد صرفاً مخاطب جذب کن نیست. مثلاً بسیاری از برنامه‌های آیینی که به اسم جذب مخاطب موسیقی و طنزهای خارج از چارچوب به کار می‌برند، اسم فلان مسئله آیینی یا انقلابی را هم رویش می‌گذارند. این مسائل جذب مردم نیست، حل شدن در فضای عمومی و از دست دادن محتواست.

75 ایده با موضوع مسجد و دفاع مقدس

در آستانه هفته دفاع مقدس جمعی از فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی شهر مشهد در جلسه ایده پردازی با موضوع «مسجد و دفاع مقدس» به این سوال پاسخ دادند که اهالی مسجد با موضوع دفاع مقدس و شهدا چه کارهایی می توانند انجام دهند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.