75 ایده با موضوع مسجد و دفاع مقدس

در آستانه هفته دفاع مقدس جمعی از فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی شهر مشهد در جلسه ایده پردازی با موضوع «مسجد و دفاع مقدس» به این سوال پاسخ دادند که اهالی مسجد با موضوع دفاع مقدس و شهدا چه کارهایی می توانند انجام دهند.

ماه رمضان یعنی ماه عبادت و پخش فیلم در مسجد جامع!

شاید پخش فیلم در یک ساعت و یک روز و یک شب آسان باشد اما نمایش فیلم در هر روز از ماه مبارک را نمی توان ساده گرفت، مخصوصاً اگر در ماه مبارکی باشیم که حجم فعالیتهای مساجد به خودی خود زیاد می شود و اضافه کردن یک برنامه ثابت نیم ساعت تا 45 دقیقه ای به هر روز چندان آسان نباشد، اما این اتفاق چه دشوار و چه آسان در مسجد جامع دهلران افتاد و نمازگزاران هر روز قبل از نماز ظهر و عصر یکی از فیلمهای جشنواره عمار را تماشا کردند.

مسجد را پایگاه حمایت از کالای ایرانی کنیم

از زوج های جوان محل که همه کالاهای اساسی منزلشان را ایرانی خریده‌اند، تقدیر کنید. برای این برنامه حتما در محله و حتی شهر تبلیغات کنید تا همه بدانند که چنین کارهایی تقدیر دارد؛خصوصا در جو اجتماعی که خرید جنس خارجی یک افتخار شده و بهانه کیفیت هم خیلی راحت توجیه کننده است!

مساجد در کشور مسلمانان ابوذری

من در مساجدي كه در لبنان حضور پيدا كردم يك مشكل ديدم كه فكر مي‌كنم مساجد اهل سنت بيشتر از اين مسئله رنج ببرند. و آن اين است كه رابطه عاطفي بين امام جماعت و مأمومين جوان خيلي پررنگ نيست. جمعيت‌هاي خيريه و تشكيلاتي زيادي وجود دارند، به خصوص از طرف حزب الله لبنان، اما اينكه اين جمعيت‌ها به گونه‌اي كه با محوريت مسجد باشند و حول مسجد شكل گرفته باشند، نيست.

مرثیه ای بر «اورکُت»های کُره ای!

این روزها کم نیستند مربیان فرهنگی و پرورشی در مدارس و مساجد که در زمینه های بسیاری از قبیل کامپیوتر و اینترنت،اطلاعات دینی و سیاسی،مطالعه و شناخت کتاب و فیلم، بحث های روز رسانه ای و… از دانش آموزان خود چند پله عقب تر مانده اند و باز گله می کنند از بچه ها که چرا در فعالیت های فرهنگی آنها شرکت نمی کنند؟!

مي‌گفتند فيلم‌هاي «بروس لي» را در مسجد محله‌ ديديم!

اگر از كساني كه سن آنها بالاي 35 سال است و شايد تا به حال اصلا سينما هم نرفته باشند بپرسيد: مسجد، محل پخش فيلم هم مي‌تواند باشد؟ همه مي­گويند: بله، ما خيلي از فيلم‌ها را در دهه 60 در مسجد محله‌مان ديده‌ايم. ما فيلم‌هاي «بروس لي» را در مسجد محله‌مان مي­ديديم. اگر بپرسي: مي­شود در مسجد ورزش كرد؟ مي­گويند بله، ما خودمان اينكار را مي­كرديم. آنقدر ما كاركردهاي مسجد را تقليل داده‌ايم كه براي خودمان هم عادي شده است. نماز بخوان، در را ببند و برو. همين و بس.

جزوه: کار فرهنگی در مساجد

این نوشتار که ناظر به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و اهمیت کار در مساجد، هئیت، پایگاه‎های بسیج، کانون‏های فرهنگی و هنری و دیگر پایگاه‏های فرهنگی و مذهبی ماست، سعی دارد تا نمونه‌ای از این کارها را، که شاید به ذهن بسیاری از فعالان فرهنگی رسیده باشد را این بار به صورت منظم و دسته‌بندی شده ارائه نماید.