پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

دعوت از اساتید انجمن حجتیه برای گفت‌وگوی مکتوب

رضا اکبری آهنگر، طلبه‌ی راوی مستند پوستین وارونه که در نقد انجمن حجتیه و مدرسه علوی ساخته شده است از دکتر نادر فضلی دعوت به گفت‌وگو کرد و نوشت: حال که فرصتی پیش آمده و شما نیز شجاعانه پا به عرصه ی دفاع از انجمن گذاشته اید… شاید با بحثی مستند و منطقی، به اتّفاق خطّ بطلانی بکشیم بر گوشه ای از این درد که «سی سال است که صدها صفحه در روزنامه ها و سایت های حتی به ظاهر مذهبی، ده ها تهمت ناروا به انجمن و انجمنی زده اند و می زنند.»

شهید ثانی پاسخ می‌دهد: مناظره‌ها چگونه باید باشد؟

هدف از مناظره باید رسیدن به حق و پویا شدن و پدیدار گشتن حق به هر کیفیتی باشد. و اهل مناظره نباید برای اثبات گفتار، نظریه‌ها،شان و رتبهٔ علمی و صحت رای خود به مناظره بپردازند که نام این کار جدال و ستیز و ریاکاری است که از آن در خلال آیات و روایات نهی شده است.

جای خالی سقراط در کرسی‌های آزاد اندیشی

آنچه کرسی‌های آزاداندیشی نیاز دارد، آقای سقراط است. سقراط باید از اعماق تاریخ بیاید و مجری این جلسات باشد. تا وقتی‌که مسائل علمی در سطح روبنا مطرح شود، هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد. تا وقتی‌که اساتید و دانشجویان، نخواهند به قول پدیدارشناس‌ها خود را در پرانتز قرار دهند؛ چیزی تغییر نمی‌کند. افراد باید سعی کنند بشنوند؛ یا بهتر بگویم گوش دهند. پس اولین شرط برگزاری این جلسات، توانایی گوش کردن به حرف مقابل است.

کار فرهنگی در دانشگاه؛ تجربیات و راهکارها

متأسفانه گاهی اوقات خود تشکل‏‌های مذهبی، متصلب‏‌ترین‌‏ها، برای ارائه نظرات و اندیشه‏‌های متفاوت است و کوچک‌ترین نقدها را برنخواهند تابید و فرد منتقد یا معترض مذهبی، منتسب به جریان دیگر و وابسته، قلمداد خواهد شد.

پادکست: تأکید ۱۰۰ باره

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در پادكست «تأكید ۱۰۰ باره» به بحث «آزاداندیشی و مطالبه رهبر انقلاب از دانشجویان برای راه‌اندازی كرسی‌های آزاداندیشی» می‌پردازد.

آزاداندیشی با اعمال شاقه!

هر برنامه‌ای که می‌شد در دانشگاه معلوم بود باید چند نفر صحبت کنند رییس بسیج وقت دانشگاه یک پیامک می‌زد داخلش از صیغه تا جنبش نرم افزاری بود و دعوت به این که بیایید صحبت کنید و شما مسئولید و … بعضاً دفتر به دفتر بسیج دانشگاه را می‌رفتم بچه‌ها را سرخط کنم که حرف بزنند ولی کسی نمی‌آمد سر آخر خودمان مجبور می‌شدیم برویم!

مناظرات دانشگاهی به جنگ روانی‌ و رجزخوانی تبدیل شده‌اند

مناظرات و مباحثاتِ معمول دانشگاهی که قوامِ امورِ دانشگاه و تولیدِ علم به آنهاست، شیفت می‌کند به تکنیک‌های جنگ روانی. مناظره‌ای که از اسمش برمی‌آید که باید «نظر» محور باشد و هر کس «منظر» (پنجره، افق دید) خودش را با دیگران به اشتراک بگذارد، مناظره‌ای که باید سر تا ته مبتنی بر به اشتراک گذاریِ متواضعانه‌ی دیدگاه باشد، تبدیل می‌شود به مبارزه و جنگ روانی و رَجَز خواندن برای طرف مقابل و ریز دیدنِ دیگری.

کرسی آزاداندیشی جنگ گلادیاتورها نیست

هدف از برگزاری و پی گیری برای ایجاد کرسی آزاد اندیشی خصوصا در محیط های دانشگاهی، برگزار کردن مناظره یا مسابقه بین گلادیاتورها، و هورا کشیدن برای آنها نیست. قرار است در یک محیط آرام ولی جذاب برای همه، یک تصمیم و خرد جمعی درباره موضوعات مختلف حاصل شود.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.