پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

دست اندازی طرح تحول سلامت در جیب مردم عمیق تر می شود

به جای آنکه پول حق بیمه مردم در خرید راهبردی خدمات و اجرای طرح سلامت محور پزشک خانواده هزینه بشود و موجب ارتقای سلامت جامعه،کاهش پرداخت از جیب مردم و صرفه جویی در هزینه ها گردد،برای افزایش درآمد قشر خاصی از پزشکان با نام “کارانه های نجومی” ، داروها و تجهیزات برند و درمان های غیر ضرور با بی انضباطی مالی تمام هزینه شده است.

تأمین کسری یارانه ها؛از جیب کم مصرفها

در صورت تصویب و اجرای این سناریو، مردم کم مصرفی که در حد الگوی مصرف (سهمیه ها)، بنزین مصرف می کنند و عموما کم درآمد هم هستند، جریمه می شوند و با افزایش 43 درصدی قیمت بنزین مواجه می‌‌‌‌شوند ولی پرمصرف هایی که بیشتر از سهمیه ها، بنزین مصرف می کنند و عموما پردرآمد هم هستند، تشویق می شوند.

۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه پنهان داریم

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی با اشاره به کسری بودجه ۵۰ هزار میلیارد تومانی بودجه ۹۴ گفت: درآمدهای ناشی از فروش اوراق مشارکت، صکوک، اسناد خزانه و واگذاری های اصل ۴۴ کسری های پنهان بودجه ۹۴ است.

نامه احمد توکلی به دولتمردان و نمایندگان

بودجه بندی به شیوه مریض فعلی که ما از آن به بودجه بندی سلیقه ای و غیرعلمی یاد می کنیم، از مسیر افزایش نرخ ارز یا افزایش سهم دولت از درآمدهای نفتی، فقط و فقط مسکن دردهای کوتاه مدت است و در دورهای بعدی تاثیرات آن، کل اقتصاد را از مسیر ایجاد تورم، افزایش هزینه های دولت و در نتیجه افزایش بیشتر کسری بودجه غیرنفتی بیمارتر می کند. این روش غیرعاقلانه، در کنار عواقب وخیم اقتصاد کلان، فساد زا نیز هست و از مسیر گسترش فاصله نرخ ارز رسمی و غیررسمی، رانت های زیادی را نصیب عده ای خاص کرده است.

کجای دنیا هدفمندی این گونه اجرا می‌شود؟

دولت وعده بیهوده ندهد که با انصراف مردم از دریافت یارانه در حوزه سلامت هزینه می‌کند، زیرا چنین کاری‌ شدنی نیست. دولت بگوید اگر شما ‌نام‌نویسی نکنید، دیگر نمی‌روم قرض بگیرم و با این کار حجم نقدینگی بالا نخواهد رفت و تورم افزایش نمی‌یابد. این را بگوید که اگر ‌نام‌نویسی نکنید، می‌توانم حجم نقدینگی و تورم را کاهش بدهم.

رئیس‌جمهور درست می‌گوید یا وزیر اقتصاد؟

بین گزارش رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد درباره میزان کسری منابع یارانه نقدی بین ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان تفاوت وجود دارد و در عین حال هر دو گزارش با قانون بودجه ۹۲ مطابقت ندارد.

افسانه بزرگراه‌های نیمه‌‌تمام و کسری بودجه

وزارت راه و شهرسازی می‌تواند با واگذاری طرح‌های بزرگراهی درحال احداث که حداقل 50 % پیشرفت فیزیکی دارند به بخش غیردولتی در قالب قراردادهای BOT بدون تزریق منابع جدید بودجه با استفاده از سرمایه‌ی بخش غیردولتی این پروژه‌ها را کامل کند.

ادعای ورشکستگی شرکت گاز با وجود طلب ۵ هزار میلیاردی

شرکت ملی گاز در حالی ادعای ورشکستگی می‌کند که در ۱۳ ماه گذشته از ۵ هزار میلیارد تومان درآمد قانونی خود ناشی از حذف بخشی از رانت پتروشیمی‌های گازی صرف‌نظر کرده و برای وصول آن هیچ اقدامی نکرده است.

۵ راهکار برای جبران کسری بودجه دولت

علیرغم پیچیده‌تر شدن کلاف کسری بودجه ، راهکارهای سریع الوصولی وجود دارد که در صورت اراده دولت بر صرف نظر از منافع گروه‌های ذی نفوذ، می‌تواند به دولت برای غلبه بر کسری بودجه به صورت چشمگیری کمک کند.

ژاپن، مقروض‌ترین کشور جهان

بدهی های دولت در سالهای اخیر به شدت افزایش یافته است و دولت ژاپن کمیته ای ویژه برای رسیدگی به این مسئله تشکیل داده است .بدهی دولت ژاپن امسال از مرز نه تریلیون دلار نیز فراتر می رود.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.