پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

آنالیز مذاکرات هسته‌ای وین

اما در این شرایط می‌توان با آنالیز منافع و جهت‌گیری‌های هر یک از طرف‌های درگیر تا حدودی زیادی به نتیجه احتمالی مذاکرات نزدیک شد. البته اتفاقات مختلف نیز می تواند معادلات و زمین بازی را تا حدود زیادی بر هم بزند. در ادامه به منافع و جهت گیری‌های برخی از طرفین مذاکرات می پردازیم.

داخلی‌ها مانع مصاحبه‌ام با جان‌کری شدند

یکی از مدیران تلویزیون نسبت به ادامه ساخت این مستند به من گفت: «از داخل ایران فیلم مستندت را بساز و از تصاویری که خارجی‌ها و یا برخی از تصویربرداران اعزامی رسانه ملی در آنجا ضبط می‌کنند استفاده کن!». با چنین تفکری دیگر چیزی نمی‌توانم بگویم آن‌ها هنوز به این درک نرسیدند که مستند ساز و دوربینش از زاویه نگاه دیگری جریان‌های پیرامونش را بررسی می‌کند.

چرا رهبری به «تیم مذاکره کننده» اعتماد دارند؟

تیم وزارت خارجه یا هر تیم مذاکره کننده دیگر بدلیل قرار گرفتن در ساختار حاکمیت اسلامی و داشتن ماموریت و حکم قانونی از مقام مافوق (یعنی ریاست جمهوری) در جایگاهی حقوقی و شرعی قرار گرفته‌اند، زیرا خود رئیس جمهور مقامی حقوقی و شرعی است؛ لذا مشاهده می‌کنیم که مقام معظم رهبری در حیطه اختیارات آنها دخالت نمی‌کنند و اصطلاحا می‌فرمایند «من به آنها اعتماد دارم» اما این اعتماد تا زمانی است که آن بزرگواران از حدود قانونی و شرعی تجاوز نکنند لذا می‌فرمایند «البته چک سفید امضا هم به کسی نمی‌دهم»

ادامه مذاکرات هسته‌ای در نیویورک

سومین روز مذاکرات ایران و 1+5 با نشست‌های دوجانبه و جداگانه میان هیات‌های مذاکره کننده ایران، چین، روسیه، آمریکا و سه کشور اروپایی برگزار و در پایان در نشست عمومی معاونان وزیران خارجه گفت‌وگوهای سه روز گذشته را جمع‌بندی کردند.

۵۰۰ خبرنگار در انتظار بیانیه ایران و ۵+۱

قرار است پس از این نشست ظریف و موگرینی در کنفرانسی مطبوعاتی بیانیه مشترکی را ارائه کنند.

ایران و ۱+۵ روی یک بیانیه سیاسی ۲ صفحه‌ای کار می‌کنند

دیپلمات نزدیک به مذاکرات به یک خبرگزاری روسی گفته است که اکنون طرفین بر روی یک بیانیه سیاسی دو صفحه‌ای کار می‌کنند.

جان‌کری برای گفتگو با اروپایی‌ها به لندن می‌رود

وزیر امور خارجه آمریکا امروز شنبه به لندن می رود تا پیرامون مذاکرات هسته‌ای با همتایان اروپایی خود گفت‌وگو کند.

عراقچی: به‌جای مهلت‌ها بر راه‌حل‌ها تمرکزشود

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای کشورمان با اشاره به دستیابی به پیشرفتهایی در مذاکرات، تأکید کرد که باید به جای مهلتها، بر راه حل‌ها تمرکز شود.

ظریف: راه زیادی تا توافق نهایی داریم

وزیرامورخارجه کشورمان در پی مذاکره با همتای آمریکایی با اشاره به اینکه تا حدودی پیشرفت در برخی از مباحث صورت گرفته است گفت: هنوز راه زیادی برای رسیدن به توافق نهایی در پیش داریم.

ماجرای پیاده روی جلیلی و معاون وزیر خارجه آمریکا چه بود؟

ﭘﺲ ﺍﺯ قائم مقام وزیرخارجه ی سوئیس، ﺧﺎﻭﯾﺮ ﺳﻮﻻ‌ﻧﺎ ﻣﯽ ﺁﯾﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺿﺮﻭﺭﺕ ﺑﻬﺮﻩ ﺑﺮﺩﺍﺭﯼ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﻓﺮﺻﺖ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﺳﺨﻦ ﻣﯽ ﺳﺮﺍﯾﺪ ﻭ ﺣﺘﯽ ﺩﺳﺖ ﺟﻠﯿﻠﯽ ﺭﺍ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺭﻓﺘﻦ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺬﺍﮐﺮﻩ ﺗﺸﻮﯾﻖ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﺍﻣﺎ ﺑﺎ ﭘﺎﺳﺦ ﻗﺎﻃﻊ ﻣﻨﻔﯽ ﺟﻠﯿﻠﯽ ﻣﻮﺍﺟﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺑﻪ ﮐﻨﺎﯾﻪ ﻣﯽ ﮔﻮﯾﺪ ﻣﺎ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻫﯿﻢ ﺍﯾﻦ ﻓﺮﺻﺖ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺑﺪﻫﯿﻢ.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.