سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸

میرزاکوچک‌خان؛ کمونیست وطن‌فروش یا مسلمان انقلابی؟

جنگلی‌ها، هم‌زمان با آغاز فعالیت‏های خود، هدف و ایدئولوژی خود را این گونه بیان کردند: «ما قبل از هر چیز طرفدار استقلال مملکت ایرانیم، استقلالی به تمام معنی کلمه؛ یعنی بدون اندک مداخله‌ی هیچ دولت اجنبی. اصلاحات اساسی مملکت و رفع فساد تشکیلات دولتی، ما طرفدار یگانگی عموم مسلمانانیم.»

کمونیسم باعث افول بزرگ علوی شد

حسین پاینده در جلسه نقد رمان «چشمهایش» گفت: گرویدن بزرگ علوی به حزب توده موجب شد به خلاقیت ادبی‌اش ضربه بخورد و از دنیای ادبیات فاصله بگیرد. ولی چه اشتباهی کرد و چه صدمه‌ای به هنر نویسندگی خود وارد کرد!

روایتی خواندنی از برخورد رهبر انقلاب با یک کمونیست

آقای خامنه‌ای تورقی در ذهنش کرد تا جمله‌ای درخور آن شرایط بیابد؛ چیزی که با ذهنیت او بخواند. گفت که سوکارنو، رئیس‌جمهوری اندونزی، در کنفرانس باندونگ، [به همه مبارزان] گفت که ملاک اتحاد ملت‌ها وحدت دینی نیست، بلکه وحدت نیاز است؛ و آنچه که اکنون ما را به یکدیگر نسبت می‌دهد همین وحدت نیاز است. مصائبمان یکی است و سرنوشتمان نیز نامعلوم. سزاوار نیست دین، بین من و تو جدایی بیندازد.

میرزاکوچک خان هیچ وقت کمونیست نبود

مردم گیلان اکثراً دهاتی بودند و میرزا که از نزدیک ظلم طبقهٔ اشراف در این منطقه را دیده بود، نسبت به گفتارهای سیاستمداران آن زمان واکنش منفی چشمگیری داشت. وطن‌پرستان ملی ایرانی در زمان جنگ جهانی اول دشمن روسیه و انگلیس بودند و در پی استقلال کوشا بودند…

این جوجه کمونیست‌ها از من می‌خواهند به امام درس بدهم!

این جوجه کمونیست‌ها از من می‌خواهند به امام، درس بدهم و مطالبات آقایان را از انقلاب بگیرم غافل از این که من آن‌جا مي‌روم تا به نور امام، منوّر گردم…

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.