طرح گفتمان انقلاب در اربعین، مثال ها و راهکارها

خیلی ها با این نگاه به اربعین می روند که بتوانند گفتمان انقلاب اسلامی را در خلال این فرصت فرهنگی، منتشر نمایند. از آن جهت که برخی تصور می کنند همان برنامه ریزی برای دانشگاه، مسجد یا تشکل شان در ایران به ضمیمه زبان عربی برای این امر کافی است برخی نکات و پیشنهادات را تقدیم می دارم تا معلوم شود فهم فضای ذهنی و مقتضیات زندگی مخاطب خیلی مهم است. در این مجال سعی شده به مثالهایی کاربردی و نیز راهکارهایی قابل انجام اشاره شود.

مختصری درباره وحید جلیلی (تقدیری به بهانه پایان مسئولیت در شهرداری مشهد)

بیش از پانزده سال است که وحید جلیلی را می شناسم و درس های زیادی از ایشان آموختم…ویژگی های برجسته و بی نظیری در ایشان است که ذکر آنها را بهانه تقدیر از زحمات چند ساله اش در معاونت فرهنگی شهرداری مشهد قرار دادم.

بازتولید جنبش‌های اجتماعی، لازمه تحقق تکاملی انقلاب

کتاب‌های اول انقلاب را که نگاه می‌کنیم می‌بینیم نوشته شده: «فقه اجتماعی» و مرادش «فقه دولت» است. در سطح نخبگان، دولت مساوی بود با جامعه و این «دولتی کردن همه‌ی امور» مانع عمده‌ای در مسیر بازتولید جنبش‌های اجتماعی هم‌بردار و معطوف به انقلاب اسلامی است؛ اما دلیل مهم‌تر آن باز می‌گردد به نوعی محافظه‌کاری ساختاری ریشه‌دوانده در اندیشه‌ی حزب‌الله به عنوان نیروی معطوف به انقلاب؛

رایزنی فرهنگی با کارمندمحوری جواب نمی‌دهد

کارشناس مسائل فرهنگی با اشاره به ظرفیت کشورهای منطقه برای اشاعه فرهنگ انقلاب با استفاده از زبان هنر گفت: کشورهای منطقه بهترین مخاطبان ما هستند که گوش شنوای آنها را نادیده گرفتیم و تنها با زبان سیاست با آنها حرف زدیم.

برای رسانه‌ها، رساله عملیه می‌خواهیم

حوزه‌های علمیه و اهالی رسانه باید با هم تعامل كنند. من به عنوان یك خبرنگار باید یك رساله‌ی عملیه در حوزه‌ی رسانه داشته باشم. مگر این‌طور نیست كه افراد وقتی به سن بلوغ می‌رسند، واجب است احكام مبتلابه را یاد بگیرند؟ پس منِ خبرنگار هم باید احكام مربوط به كارم را یاد بگیرم و مرجع تقلید خود را انتخاب كنم.

مدیریت فرهنگی از استراتژی امام غافل شده است

این یک شعار ساده نیست، این هدف اصلی انقلاب است که در قالب واژگانی به این سادگی بیان شده است. هم خود حضرت امام(ره) و هم خود حضرت آقا به این امر توجه دارند، اما آیا مسئولان فرهنگی و نویسندگان ما هم چنین دید وسیعی برای فرهنگ قائل می شوند؟ باید نویسندگان را به این سمت پیش برد که دید یک نویسنده انقلاب باید همانند دید امام(ره) جهانی باشد.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.