کارهایی که باعث حسرت در قیامت می‌شود

در نگاه کلی هر گناهی که انسان می‌توانست انجام ندهد ولی انجامش داد و هر کار خیری که می‌توانست انجام دهد اما در انجام آن کوتاهی نمود، در روز قیامت موجب حسرت و پشیمانی خواهد شد.

چگونگی صورت باطنی گناه و ظلم

گناه و ظلمی که انسان می‌کند مانند آبی است که پای درخت‌های پر خار خود ریخته است. وقتی او را در قبر می‌گذارند، گویا روی تشک پر از خار و تیغ نهاده‌اند؛ اگر از این پهلو به آن پهلو بغلتد آرامشی ندارد.

عوامل کاستی و نقصان روزی

امام صادق علیه السلام در فرمایشات خود به «مفضّل» گناه را در برخی از اوقات تنها عامل بسته شدن درِ رزق و روزی دانسته و از تأثیر سریع گناه در زندگی شیعیان خبر می‌دهد.

نماز چگونه انسان را از گناه باز می‌دارد

نمازگزار ناچار است که به خاطر صحّت نماز و یا قبول شدن آن، مجموعه‌ای از دستورات دینى را مراعات کند که رعایت آن‌ها خود زمینه‌اى قوى براى دورى از گناه و زشتى است.

آیا نماز کسی که با نامحرم دوستی می‌کند، قبول است؟

مهم‌ترین ارزش نماز گناهکار این است که بهترین دریچه امید برای بازگشت از گناهان است، از این رو توصیه می‌شود نه تنها نماز خود را با این گونه وسوسه‌های شیطانی ترک نکند، بلکه سعی کند نسبت به حضور قلب در نماز دقت بیشتری داشته باشد.

آیا زمان و مکان مقدس تأثیری در قبر انسان دارد؟

مُردن در بعضی از زمان‌ها مثل روز پنج‌شنبه و شب و روز جمعه و … در کاهش عذاب قبر تأثیر دارد، البته این بدان معنا نیست که هر فردی با هر کار و گناهی که کرده به محض مردن در این ایام مقدس، عذابش کم می‌شود.

4 شکل نفوذ شیطان در زندگی انسان

مهمترین حربه‌های شیطان برای منحرف کردن انسان‌های صالح سبک جلوه دادن قیامت در برابر چشم آن‌ها، سنگین جلوه کردن مال، شبهه‌دار کردن دین و تزیین گناه برای انسان است.

چرا جرم محدود اما عذاب همیشگی است؟

گناهکاران اگر به صورت ابدی و طولانی در برزخ و قیامت عذاب می‌شوند به خاطر آن است که تصمیم داشتند که اگر در این دنیا بمانند همیشه گناه کرده و نافرمانی کنند، بنابراین به خاطر آن نیت بدشان در عذاب ابدی و طولانی می‌سوزند.

آیا با توبه واقعی خداوند گناهان ما را می‌بخشد؟

حسرت بر اعمال نادرست گذشته و اندوهگين بودن به خاطر آن، امری مطلوب و پسنديده است به شرط آنكه از حد معمول تجاوز نكند و به صورت احساس افراطی كه مانع شيطانی بر سر راه تكامل انسان است، در نيايد.

چرا قبل از گناه، تذکری از قلب نمی‌شنویم؟

مدیر حوزه علمیه امام مهدی(عج) گفت: باید خطورات نفسانی را کنترل کنید، برای این است که اگر خطورات نفسانی کنترل نشد و نعوذبالله به عمل گناه دچار شدیم، آن روح ایمان که به ما هشدار می‌داد، عمل گناه را انجام نده، از ما کنده می‌شود.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.