۶میلیون تن گندم داخلی خرید تضمینی شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با استقرار ۱۱۰۰ مرکز خرید در ۳۱ استان کشور تاکنون ۶میلیون تن گندم در قالب ۹۳۰هزار محموله توسط کشاورزان تحویل مراکز خرید شرکت شده است.

سایه سنگین واردات بر تولید داخلی غلات

بخش کشاورزی از یک سو به عنوان تأمین کننده امنیت غذایی جامعه و از سوی دیگر با دارا بودن ظرفیت بالای اشتغال و تولید، می تواند به عنوان محور پیشرفت کشور مورد توجه قرار گیرد. در بخش اول این گزارش به بررسی مهمترین تحولات مربوط به تأمین کالاهای اساسی از جمله گندم و برنج می پردازیم.

صادرات غلات روسیه متوقف شد

رویترز اعلام کرد: روسیه برای تکمیل ذخیره داخلی، صادرات غلات را متوقف کرد.

تأثیر قیمت خرید بر کاهش نیاز وارداتی گندم

تصمیم گیری در رابطه با محصولات اساسی مانند گندم، باید با رویکرد افزایش ضریب خودکفایی بواسطه افزایش حجم تولیدات داخلی صورت بگیرد که تعیین قیمت مناسب خرید تضمینی نقش موثری در تحقق این هدف دارد. اما این به معنای نادیده گرفتن برنامه های کاهش هزینه تولید و افزایش بهره وری نیست.

نرخ خرید تضمینی گندم باید افزایش می‌یافت

رئیس نظام صنفی کشاورزی گفت: با توجه به تورم و هزینه‌های تمام شده برای تولید گندم نرخ خرید تضمینی این محصول حداقل باید 25 درصد افزایش می‌یافت، در حالی که نرخ خرید آن فقط 15 درصد افزایش یافته است.

ایران دوازدهمین تولید کننده گندم در جهان

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی در جدیدترین برآورد خود از میزان تولید گندم جهان اعلام کرد، در سال جاری میلادی کل تولید گندم در جهان به 701 میلیون تن خواهد رسید که 13.4 میلیون تن نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

افزایش بهای نان از مواد ویتامینی و پروتئینی سفره کارگران می‌کاهد

در صورت افزایش بهای نان، خانواده‌های کم‌درآمد از هزینه دیگر اقلام مصرفی به ویژه مواد پروتیئنی و ویتامینی کاسته و بخش بیشتری از درآمد ماهانه خود بابت خرید نان اختصاص می‌دهند.

۳۶۴۰ میلیارد تومان ضایعات گندم تا نان

دکتر رجب زاده که زمانی رئیس پژوهشگاه غله و نان بود در پاسخ به این سوال که پژوهش های شما چه مقدار اجرا شده است گفت: با قاطعیت میگویم هیچکدام!

3 سناریو برای گندم، آرد و نان به دولت

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت از پیشنهاد 3 سناریو برای هدفمندی گندم، آرد و نان به دولت خبر داد.

طرح گندم دوباره احیا شد

وزیر جهاد کشاورزی اسماعیل اسفندیاری پور را به عنوان مشاور وزیر و مجری طرح گندم منصوب کرد.