پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۰۹ تیر ۸۸ | ۲۰:۳۵

خسارات خود در حوادث اخیر را گزارش کنید


چندی پیش پلیس با بیانیه ای از مردم شریف تهران ( و در صورت وجود باقی شهرها) خواسته بود تا هر گونه آسیب جانی، مالی، حیثیتی و … خود را که در حوادث و اغتشاشات پس از انتخابات، دریافت کرده اند، با مراجعه به کلانتری محله گزارش دهند. در صورتی که مراکز مسئول تصمیم به باز پرداخت خسارات قابل جبران داشته باشند، این گزارش ها مبنای عمل خواهد بود.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی

نیروی انتظامی با صدور اطلاعیه‌ای از كسانی كه بی‌دلیل خسارت‌هایی را در حوادث اخیر متحمل شده و تاكنون مراجعه نكرده‌اند، درخواست كرد با مراجعه به كلانتری‌ها و یا تماس با 197 نسبت به پیگیری حقوق خود اقدام كنند.

به گزارش فارس، متن اطلاعیه نیروی انتظامی به این شرح است: به دنبال حوادث پس از انتخابات 22 خرداد ریاست جمهوری كه به واسطه توهم و عدم تمكین برخی كاندیداها و برخی اطرافیان آنها به قانون، متأسفانه حقوق برخی از شهروندان مورد تعرض قرار گرفت و در مواردی خسارت‌هایی به آنان وارد شد كه در این راستا نكاتی چند قابل ذكر است.
اقدامات غیر قانونی اطرافیان برخی كاندیداها زمینه‌ای را فراهم ساخت كه عده‌ای با ایجاد بی‌نظمی ناامنی و اغتشاش در برخی نقاط شهر به تخریب اموال عمومی و خصوصی بپردازند كه در این میان پلیس برای حفظ نظم و امنیت عمومی و حقوق شهروندان به مدیریت اغتشاشات و مقابله با تخریبگران پرداخت و در این میان متأسفانه عده‌ای از شهروندان نیز خسارتهایی را متحمل شدند.
از آن‌جائی‌كه بنیاد اساسی عدالت بر حفظ حقوق مردم و رعایت قانون استوار است، پلیس خود بایستی پرچمدار رعایت قانون و حفظ حقوق مردم باشد. تمام تلاش و سعی خود را بر این اساس جهت داده است كه بتواند. بین اغتشاشگران و عموم مردم تفكیك قایل شود و نوع كنترل خود را بر تخریبگران متمركز كنند ولی به واسطه پیچیدگی موضوع و سوء استفاده اغتشاشگران از مردم این تفكیك در مواردی به راحتی امكانپذیر نیست و برخی افراد و اموال آنها ممكن است بدون جهت توسط پلیس مورد آسیب واقع شوند و خسارت‌هایی توسط مأموران بر آنها وارد شد.
نیروی انتظامی ضمن اینكه مسئولیت تمام این خسارت‌ها و بی‌نظمی‌ها و اغتشاشات را برعهده اغتشاشگران و كسانی‌كه فضا را برای این ناآرامی‌ها با ادعاهای غیرقانونی فراهم كردند می‌داند ولی برخورد فرض می‌داند كه به عنوان داعیه‌دار قانون گرایی نسبت به كسانی كه بی‌جهت مورد تعرض و خسارت قرار گرفته‌اند حساسیت نشان دهد و نسبت به استیفاء حقوق آنان اقدام كند.
از تاریخ 23 خرداد به دستور فرمانده نیروی انتظامی، بازرسی كل ناجا موظف شد با تشكیل كمیته‌ای نسبت به وضعیت خسارت دیدگان اقدام و مواردی را كه به واسطه زیاده‌روی خسارت برآنان وارد شده احصاء و ضمن دلجویی، جبران كند و مواردی را كه توسط اغتشاشگران یا سایر نیروها متحمل خسارت شده‌اند ثبت و جهت رسیدگی به مراجع ذی‌صلاح ارائه كند.
به منظور تسهیل اخذ شكایات شهروندان، كلانتری‌ها و 197 موظف هستند كه ادعای شهروندان را اخذ و ثبت و جهت رسیدگی به بازرسی كل ناجا ارسال كنند كه تاكنون 438 فقره شكایت واصل شده است كه موضوعات شامل ایراد خسارت به خورو، مغازه و منزل (شیشه، آیفون، در و…) و ایراد ضرب و جرح است كه تاكنون حدود 500 میلیون ریال خسارت پرداخت و از خسارت دیدگان دلجویی شده است. برخی از شهروندان با درك شرایط و غیر قابل اجتناب بودن برخی اقدامات، مراجعه بازرسی كل را به منزله پاسخگویی ناجا قلمداد كرده و با اعلام رضایت از دریافت خسارت خودداری كرده‌اند.
پیش‌فرض نیروی انتظامی و ماهیت قوانین و ساختار آن و به ویژه وظایف و مسئولیت‌های تك‌تك مأموران این است كه به هیچ وجه شهروندی بی‌جهت و بی‌گناه مورد برخورد مأموران كه وظیفه تأمین امنیت و آرامش آن‌ها را دارند، واقع نشوند حتی اگر خستگی، بی‌حوصلگی و عصبانیت بر آنها (به عنوان یك انسان با ظرفیت محدود) مستولی شود چرا كه وظیفه و شغل مقدس پلیس این وضعیت را ایجاب می‌كند و در هر صورت شناسایی و برخورد با معدود افراد خاطی در دستور كار قرار دارد.
در نهایت ضمن تأكید مجدد برمسئولیت شرعی و قانونی محركان و اغتشاشگران نسبت به تمام خسارت‌های جانی و مالی مردم و تخریب اموال عمومی از كسانی كه بی‌جهت خسارت متحمل شده و تاكنون مراجعه نكرده‌اند، درخواست می‌شود با مراجعه به كلانتری‌ها و با تماس با 197 نسبت به پیگیری حقوق خود اقدام كنند.

فرماندار تهران اعلام كرد: جزئیات نحوه دریافت خسارات ناشی از اغتشاشات اخیر